Kariera

Kontakt

PL
UNIMOT Unimot Bitumen Aktualności UNIMOT w gronie posiadaczy AEO

UNIMOT w gronie posiadaczy AEO

28.04.2015

Spółka UNIMOT została uznana za Upoważnionego Przedsiębiorcę – AEO. Dzięki temu może korzystać z uprzywilejowanego traktowania przez organy celne i znacznie przyspieszyć  handel z zagranicą.

Izba Celna w Opolu przyznała Spółce UNIMOT Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy – AEO,  na podstawie którego może ona korzystać z ułatwień w procedurach celnych oraz z uproszczeń w zakresie kontroli celnej na terenie całej Unii Europejskiej. Uroczyste przyjęcie certyfikatu przez Prezesa Zarządu UNIMOT S.A. – Przemysława Podgórskiego odbyło się 24 kwietnia  w siedzibie Izby Celnej w Opolu.

– Świadectwo AEO stanowi gwarancję przestrzegania przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji, dlatego uznanie UNIMOT S.A. za Upoważniony Podmiot Gospodarczy, tj. uprzywilejowany, usprawni i przyspieszy działania Spółki w ramach odpraw celnych transportów międzynarodowych – skomentował Przemysław Podgórski.

W procesie dostosowawczym do wymagań audytu Spółka została poddana szczegółowym analizom, prowadzonym przez organ celny, podczas których badano m.in. systemy księgowe, logistyczne, teleinformatyczne, sprawdzano bezpieczeństwo dokumentacji i informacji.

Warto podkreślić, że dzięki odpowiedniemu przestrzeganiu w Spółce wymogów celnych, proces audytu przebiegał bardzo sprawnie i został zakończony w ciągu 5 miesięcy od chwili złożenia wniosku – podkreślił Czesław Florecki, koordynator projektu z ramienia UNIMOT S.A.

Jako Upoważnionemu Przedsiębiorcy, Spółce przysługuje obecnie szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Jest również priorytetowo traktowana przez organy celne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz błyskawicznie obsługiwana w zakresie wydawania wszelkich wniosków i zaświadczeń. Spółka będzie też wcześniej informowana o sprawdzeniu przewożonych towarów przez urzędników oraz ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny. Podlega także mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów.

– Przynależność do wąskiego grona podmiotów zaufanych dla organów celnych wpływa na podniesienie wiarygodności Spółki oraz sposób jej postrzegania przez przedsiębiorców i kontrahentów. Dzięki uzyskaniu statusu AEO, zwiększy się sprawność łańcucha dostaw, przez co wzrośnie wartość realizowanych przez nas usług – dodał Przemysław Podgórski.

Przypomnijmy, że przepisy umożliwiające funkcjonowanie instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy weszły w życie w 2008 r., a ich celem było podwyższenie bezpieczeństwa handlu międzynarodowego i uproszczenie procedur celnych. Status AEO jest uznawany w całej Wspólnocie Europejskiej.

Zobacz  również

Olavion zamówił 12 dodatkowych lokomotyw od Newag
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stajach AVIA w Łodzi dla użytkowników aplikacji AVIA GO
Za nami Forum Energy Outlook 2025 – konferencja skoncentrowana na kluczowych wyzwaniach sektora energetycznego, zorganizowana przez UNIMOT i Instytut BIRM